BAŞKAN HABERLERİ

AVRUPA BİRLİĞİ KAYSERİ İŞ FORUMU KTO’DA DÜZENLENDİ

06 Mart 2024 - 14:28:46

AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİ KAYSERİ İŞ DÜNYASIYLA BULUŞTU


AVRUPA BİRLİĞİ KAYSERİ İŞ FORUMU KTO’DA DÜZENLENDİ

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, 17 AB ülkesinin büyükelçisi, Dış İşleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı ile TOBB Başkanı’nın katılımıyla “Avrupa Birliği Kayseri İş Forumu 2024 Programı” gerçekleştirdi. Kayseri iş dünyası için önemli fırsatları barındıran toplantıda “AB ve Türkiye Ekonomik İlişkilerimizin Geleceği Yeşil Dönüşümü ve Dijitalleşme için AB’nin Destekleri” konulu panel düzenlendi. Kayseri’de Yatırım Fırsatları başlıklı sunum yapıldı. 2 gün boyunca Kayseri’de misafir edilen Büyükelçiler, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını yerinde inceledi. Kayseri’nin yöresel lezzetlerinden tatma fırsatı buldu.

Kayseri Ticaret Odası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılışına KTO Başkanı Ömer Gülsoy’un yanı sıra, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Dışişleri Bakan Yardımcısı, AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dünya Odalar Federasyonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Kayseri Milletvekili, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Murat Cahid Cıngı, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mahmut Arıkan, Üniversite Rektörleri, İlçe Belediye Başkanları, oda ve borsa başkanları, meclis başkanları ile Avrupa Birliği’ne üye 17 ülkenin büyükelçileri, protokol üyeleri, iş insanları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu 2024 Programının açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde özellikle son dönemde yaşanan gelişmelerin, mevcut jeopolitik konjonktürün ilişkilerin ilerlemesi için önemli fırsatlar barındırdığını belirterek, “Avrupa Birliği firmalarımız ile şehrimizdeki firmalarımız arasında ortak yatırım ve işbirliklerimizin artırılması için her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Gülsoy : Gümrük Birliğinin güncellenmesi büyük önem taşıyor

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde son yıllarda müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklığa, Kıbrıs’taki farklı pozisyonların yarattığı etkilere, siyasi engellere ve kültürel önyargılara rağmen önemli olmaya devam ettiğini belirten Gülsoy, İlişkilerin devamlılığını sağlamak için Gümrük Birliğinin güncellenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Gümrük Birliğinin güncellenmesi, ilişkilerdeki sorunların çözülmesi, ticari, ekonomik sorunların derinleştirilmesi ve çeşitlendirilmesi anlamına geldiğini ifade eden Gülsoy, “Gümrük birliğine rağmen, Türkiye ve AB’nin ticaret politikaları arasında uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’den AB’ye mal taşıyan TIR’lara uygulanan kota ve diğer kısıtlamalar tarife dışı engel oluşturuyor. Gümrük Birliğinin güncellenmesi ihtiyacının yanında, yeni ticaret alanlarını içine alacak şekilde genişletilmesi de gündemde. Bu kapsamda hizmet ticareti, tarım ticareti ve kamu alımları gibi alanları içine alacak şekilde modernize edilmesi iki taraf arasındaki ilişkilerin gelişmesine de yol açacak. Dijitalleşme, siber güvenlik, kişisel verilerin korunması, yapay zekânın regülasyonu gibi birçok konunun düzenlenmesini gerekiyor. Avrupa Birliği’nin tedarik zincirleri içinde önemli bir konumu olan Türkiye’nin bu süreçlerde Avrupa Birliği fon ve programları ile desteklenmesi ve Avrupa ekonomisinin geleceği açısından da son derece önemli. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin diğer önemli bir boyutunu ise kişilerin serbest dolaşımı, göç ve vize konuları oluşturuyor. Türkiye vize serbestliği yol haritasında öngörülen 72 kriterden 66’sını tamamladı. Ancak vize serbestliğini elde etmek şöyle dursun, vize süreçleri çok daha zor ve sorunlu hale geldi. İş dünyamıza vize konusunda kolaylık getirilmeli. Fuarlarda ürün gidiyor ama ürün sahipleri olarak maalesef biz gidemiyoruz. Schengen üyesi devletlerin konsolosluklarından 2-3 ay sonraya dahi randevu almakta zorlanıldığını görüyoruz. Bu sürecin hızlandırılması ve daha sadeleştirilmesi beklentimizdir” açıklamalarında bulundu.

Gülsoy: Geleceğimizi AB'de görüyoruz

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin en önemli ortağı olduğunu söyleyen Ömer Gülsoy, “Avrupa Birliği, üyeliği hedeflediğimiz bir ülkeler topluluğudur. İş dünyası olarak gerek ekonomik, gerekse insani ilişkilerin geliştirilmesini destekliyor, geleceğimizi Avrupa Birliği’nde görüyoruz. Dinamik ekonomisi, dirençli toplumu ve engin deneyim ve birikim ile Türkiye’nin AB’ye önemli katkılar yaptığını ve yapacağını düşünüyoruz. Kısacası Sayın Büyükelçilerim, Gümrük Birliği’nin güncellenme sürecinin başlatılması, dış ve güvenlik politikasında işbirliğinin artırılması, enerji, ekonomi ve siyasi alanda yüksek düzeyli diyalogların yeniden başlatılması, vize süreçlerinin kolaylaştırılması gibi tavsiyelerin hızlı hayata geçirilmesi, ilişkilerin canlanmasına ön ayak olacaktır” diye konuştu.

Vali Çiçek : Gerçek cennet burası

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de konuşmasında, “Başkanlarımızın ve büyükelçilerimizin hem Türkiye içerisinde birçok yere gittiklerini ve ziyaret ettiklerini birçok şehri görme fırsatları olduğunu biliyorum. Gittikleri yerlerde şehrin yöneticileri onlara şehirleri anlatıyorlar ve burası dünyanın en güzel yeri, dünyanın en güzel cenneti diyorlar. Şimdi ben de bir şey söylüyorum; gerçek cennet burası.” ifadelerine yer verdi.

Büyükkılıç : Kayseri anlayış olarak AB bünyesine girmiş bir şehir

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, “Kayseri ticaret ve sanayi şehri diye anılır ama en önemlisi değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan zenginliklerini taşıyan bir şehir. Kendi kendine yetmeye çalışan, başkalarına yük olmayı hiçbir zaman düşünmeyen ve her zaman da yardımseverliği ile insanların elinden tutma anlayışıyla ülkesine layık olma anlayışıyla üretici, kreatif özelliklere sahip insanlarla bezenmiş olan bir şehir. Kayseri, aslında ülkemiz 1958 yılından beri Avrupa Birliği kapılarında tutunurken diyelim, Kayseri zaten Avrupa Birliği bünyesine girmiş olan bir şehir. İdari olarak bakmıyoruz biz olaya anlayış olarak bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sönmez : Kayseri, imalat girişimciliğinde Türkiye birincisi

Açılış konuşmalarının ardından KTO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emre Sönmez de, Kayseri’de Yatırım Fırsatları başlıklı sunum yaptı. Sönmez, sunumunda Kayseri'nin ekonomik ve ticari potansiyelini ortaya koyan veriler paylaştı. Kayseri’nin ekonomik dinamikleri, girişimcilik kültürü, stratejik konumu, altyapı ve ulaşım ağı, demografik özellikleri, sanayisi, inovasyon ve Ar-Ge potansiyeli, sektör avantajları, teşvik sistemleri ve turizm olanakları gibi konuları ele aldı. Kayseri’nin Türkiye ekonomisinin büyümesine önemli katkı sağladığını ifade eden Sönmez, “Şehrimizin kişi başına düşen milli geliri ortalama 10 bin 376 dolar. Dış ticaret hacmimiz de dikkate değer. Türkiye'deki ihracatın 3,9 milyar dolarını gerçekleştirdik. Aynı zamanda, Türkiye'nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında 16 firmamız var. 1700 ihracatçı firmamız 190 farklı ülkeye ihracat yaptı. AB ülkeleri arasında ise Kayseri’den ürün ve hizmet alımı yapan başlıca ülkeler; Almanya, Avusturya ve Romanya. Türkiye'nin sanayi üretimindeki önemli merkezlerinden biriyiz. Yaklaşık 73 bin ticari girişimi ile Türkiye'nin en büyük 15. girişimcilik merkeziyiz. Bu girişimlerin yüzde 47’lik kısmı imalat girişimciliği ve bu alanda Türkiye’de ilk sırada yer alıyoruz. Ayrıca kadın girişimcileri destekleme yönüyle de Türkiye’de 6. sıradayız” dedi.

Atatürk, Kayseri’den AB Büyükelçilerine seslendi

Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu’nda Kayserili yazılımcılar tarafından yapay zekâ desteği ile hazırlanan Atatürk çalışması büyük beğeni topladı. Atatürk’ün kendi sözleri baz alınarak, AB Büyükelçililerine hitaben bugüne uyarlanan konuşması led ekrandan katılımcılara sunuldu.

Yeşil Dönüşümü ve Dijitalleşme için AB Destekleri konuşuldu

AB ve Türkiye Ekonomik İlişkilerimizin Geleceği Yeşil Dönüşümü ve Dijitalleşme için AB’nin Destekleri başlıklı panel düzenlendi. KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy’un moderatörlüğünü yaptığı panele, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Dış işleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AK Parti Kayseri Milletvekili ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Murat Cahid Cıngı konuşmacı olarak katıldı.

Hisarcıklıoğlu Forum’da yeşil ve dijital dönüşüm temelinde Türkiye-AB ilişkileri hakkındaki görüşlerini dile getirirken, özellikle gümrük birliğinin modernizasyonu, vize ve taşıma kotaları konularındaki sorunları vurguladı.

Hisarcıklıoğlu : Vize kolaylığı neden yapılmaz?

Yeşil Dönüşüm ve Dijitalleşme İçin AB’nin Destekleri AB ve Türkiye Ekonomik İlişkilerimizin Geleceği konulu panelde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Memleketim Kayseri’de sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum. Kayseri, biraz önce sunumlarda da çok güzel ithaf edildi ama ben yine söylemek istiyorum; ticarette, sanayide, turizmde Türkiye’nin marka şehirlerinden bir tanesi Kayseri'miz. Tüm bu başarı hikâyelerinde Kayseri'mizi yazarken, kendi emeği ile ortaya çıkan bir şehir. Burada devletin çok büyük bir katkısı yoktur. Kayseri’nin iş adamları hem karda yarışır hem de hayırda yarışır. Kayserili devletten almayı bırakın devlete vermeyi bilen ve bu kapsamda insanlara faydalı olan düsturu ile yapmaktadır. Tüm bu başarılarda da girişimci kardeşlerim bizleri gururlandırmaktadır. Avrupa Birliği Türkiye’nin en önemli ticaret ve yatırım ortağıdır. Türkiye pek çok Avrupa Birliği ülkenin en önemli ticari ortaklarından birisidir. Bu ortaklık iki taraf için de çok önemlidir. Türkiye ile AB arasında bir konu da vize konusu. Türkiye - AB ilişkilerinde çok ciddi bir sorun haline geldi. Burada ben Avrupa Birliği’ni de çok anlayabilmiş değilim. İş adamlarının önünü açacak vize kolaylığını niye yapmazsın? Biz mal ihracatımızın yüzde 50’den fazlasını AB’den yapıyoruz ama Türkiye aynı zamanda ithalatçı ülke. Avrupa Birliği’ne gidemeyince burada en çok kaybeden Avrupa iş dünyası. Kendine niye böyle bir engel koyar Avrupa Birliği anlamış değilim” dedi.

Bozay : Anadolu’nun gözbebeği Kayseri

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay ise, "Kayseri AB’ye uyum noktasında yeşil dönüşüm ve dijitalleşme ile herkesten önce uyumu sağlar. Kayseri, dünyanın bu bölgesinde yer alan müthiş bir istikrar unsurudur. Ben Ankara’da görev yapıyorum ama Anadolu’nun göbeği Kayseri’dir. Biz Kayseri’nin kapasitesi ile AB gibi en büyük ticaret partnerimizi nasıl oluştururuz, ileriye nasıl taşırız ona bakıyoruz. İnanın yeşil dönüşüm ve dijitalleşme ile Kayseri herkesten önce uyumu sağlar, gerekli düzenlemeyi yapar. AB uyumunda ve AB partnerliğimiz ne kadar olacak ona birlikte irade koyarız ortaya, birlikte görürüz. Kayseri’nin bu noktada bir sorunu olmaz. Avrupa Birliği ile siyah - beyazlar değil gri alanlar var. Biz bunları beyaza boyamak istiyoruz. Bu beyazı boyarken de Kayseri’nin kapasitesini, Kayseri’nin potansiyelini kullanmak istiyoruz. Burada da büyükelçilerden ricam, ikili düzeyde biz olurundan bakmak, her konunun olurundan çözülmesini istiyoruz. Vize konusundaki isteğimiz de bu yönde. Yapılacaklara birlikte karar verelim. AB’nin açılım yolunda Kayseri önemli bir merkez olsun. Türkiye ve AB arasındaki ilişkinin aslında tabi yeşil dönüşüm, dijitalleşme diyoruz ama çok değişik bir kural temelli uluslararası düzenin aksaklıklarının yenilmesi parçasında birlikte hareket etmek istiyoruz. Çünkü burada doğanın finansallaştırılması var ve doğanın doğru finansallaştırılması lazım. Bir sürü Avrupa ülkesi ile çok büyük ticaretimiz var ve bunları ileriye taşımamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Nikolaus Meyer-Landrut: Vizede sorununun çözümü için çabalıyoruz

Panelde konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus MeyerLandrut, “Vize konusunda ihtiyacın farkındayız ve bu konuda çalışma yapıyoruz. Çabalıyoruz. Konu Türk sanayiciler için olduğu kadar, AB firmaları için de önemli. Özel sektör, Paris Anlaşması’nın Türkiye’de onaylaması konusunda rol almıştı. Burada büyükelçiliklerin tümü devrede ve büyükelçilikler iş dünyası için farklı ve hızlı bir prosedür uygulamaya başladığını biliyorum” dedi.

Meyer-Landrut ayrıca, “Gümrük Birliği’nin kapsamının genişletilmesi ile ilgili Ticaret Bakanlıkları seviyesinde görüşülüyor. Pratik konularda oldukça yol alındığını biliyorum. Tabi ki bu bir süreç ve bu süreç Gümrük Birliği’nin kapsamını genişletilmesiyle sonuçlanacak” diye konuştu.

Cıngı : AB henüz 27 ülkeyi içselleştirmiş değil

AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı da, “Benim merakım şu; 15 ülke ile bir demokratik yönetimi sağlayamayan AB, 27 ile nasıl baş ediyor? Bu 30, 31, 32 olduğu zaman karar alma aşamasının halka yansımasını nasıl kontrol edebilecek, bununla nasıl baş edebilecek bunun cevabını gerçekten ben de merak ediyorum. Çünkü benim gördüğüm kadarıyla AB henüz 27 ülkeyi de içselleştirmiş değil. Gittiğimiz zaman yani bir takım uygulamalarla AB ülkesinin uygulamaların çatıştığını görüyoruz. Çok normal çünkü çok büyüdü. Bundan sonraki genişlemeyle ne olacak neden böyle bir genişlemeye ihtiyaç duyuluyor ben de çok merak ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından hediye takdimi gerçekleştirildi.

AB Büyükelçileri Kayseri’nin Tarihi Güzelliklerini Keşfetti

AB Kayseri İş Forumuna katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve 17 büyükelçinin yer aldığı 21 kişilik heyet ile Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve 17 büyükelçinin yer aldığı 21 kişilik heyet, programın ikinci gününde Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emre Sönmez ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Tuğba İlgü ve AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Cengiz Leblebici’nin eşliğinde Tarihi Kayseri Kalesini, Arkeoloji Müzesini içerin bir kültür gezisine katıldı. Kayseri’nin tarihi güzelliklerini yerinde inceleyen heyete Turizm İl Müdürümüz Şükrü Dursun, Selçuklu Uygarlığı Müze Müdürü Fehmi Gündüz ile Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu bilgiler aktardılar.

Heyet daha sonra Kadınlar Çarşısı ile Kazancılar Çarşını gezdi. Ardından Kayseri’nin kültürel değerlerinden olan el halılarının satıldığı mağazaları ziyaret etti. Kayseri’nin yöresel lezzetlerinden tatma fırsatı buldu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri’nin 6 bin yıllık tarihinin gün yüzüne çıkarıldığı Kültepe Kaniş Karum Ören yerinde incelemelerde bulundu. Kazı Başkanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, çıkarılan tarihi eserler ve yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.