BAŞKAN HABERLERİ

BAŞKAN GÜLSOY AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARINA KATILDI

18 Eylül 2023 - 17:14:33

GÜLSOY : AHİLİĞE BU GÜNLERDE O KADAR ÇOK İHTİYACIMIZ VAR Kİ…


BAŞKAN GÜLSOY AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARINA KATILDI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Vali Gökmen Çiçek, Milletvekilleri, Belediye Başkanları ile birlikte Ahilik Haftası kutlamaları programına katıldı. Ahiliğe tüm toplumun ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Gülsoy, “Ahiliği bizim yaşatmamız gerekiyor. Tüm bireylerin de ahilik kültürünü yaşaması gerekir. Güzel ahlakı, iyiliği, sevgiyi, başkalarının hakkına saygıyı, adil ve eşit olmayı öğütleyen Ahilik Kültürü; geçmişten günümüze uzanan, gelecekte de yaşatılması gereken önemli bir yaşam felsefesidir.” dedi.

Ahilik Haftası kutlamaları, Melikgazi ilçesi Tacettin Veli Mahallesi’nde bulunan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi’nde gerçekleşti.

Kutlama programına Başkan Gülsoy’un yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Haldun Taşan, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı ve S. Bayar Özsoy, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Kayseri İl Müftüsü Yusuf Akkuş, Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır, Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ve oda başkanları başkanlığındaki Ahilik Haftası Kutlama Komitesi üyeleri, yılın ahisi seçilen Hüsamettin Öktem ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan KTO Başkanı Gülsoy, Temelleri Kayseri’de atılan Ahilik Teşkilatının sadece esnaf teşkilatı olmadığına vurgu yaptı. Gülsoy, bu teşkilatın içinde sadece esnaflarımız değil, o dönemde adalet dağıtan kadılar, ilim öğreten müderrisler, devlet adamları hatta askerlerde yer almış.” diye konuştu.

Ahinin dedikodu yapmayan, fitneden uzak duran, ne komşusunu, ne aynı sektördeki meslektaşını ne de herhangi birinin açığını, eksiğini aramayan kişi olduğu ifade eden Gülsoy, “Ahiliğe bu günlerde o kadar çok ihtiyacımız var ki… Sadece esnaf kesiminin değil, tüm toplumun ihtiyacı var. Ahiliği bizim yaşatmamız gerekiyor. Tüm bireylerin de ahilik kültürünü yaşaması gerekir. Güzel ahlakı, iyiliği, sevgiyi, başkalarının hakkına saygıyı, adil ve eşit olmayı öğütleyen Ahilik Kültürü; geçmişten günümüze uzanan, gelecekte de yaşatılması gereken önemli bir yaşam felsefesidir.” dedi.

Kayserili esnafın Ahiliğin gerektirdiği tüm vasıfları özünde taşıdığını ifade eden Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayserimiz ahilik kültürünü en iyi yaşayan ve yaşatan bir şehir. ‘Müşteri velinimetimizdir’ olgusunu en iyi uygulayan bir esnaf ve ticaret kesimimiz var. Paylaşımcı ve hayırsever kimliğimizde Ahilik kültüründen gelmektedir. Alın teri olmadan helal kazancın olmayacağına inanan insanımız helal olmayanı hiçbir zaman tercih etmemiştir. Ahi, devletine vergisini, milletine zekâtını eksiksiz veren kişidir. Her birey ahiliğin prensiplerini yaşamalı ve yaşatmalıdır.”

Vali Gökmen Çiçek de Kayseri’nin Ahilik Teşkilatı’nın Türkiye’de en iyi yaşandığı yerlerin başında geldiğine dikkat çekerek, “Çok büyük bir medeniyet inşa etmiş bir milletin evlatlarıyız. Medeniyetimizin dünyaya armağan ettiği en büyük hediyelerden bir tanesi herhalde Ahilik Teşkilatı’dır. Ahilik Teşkilatı’nın Türkiye’de en iyi yaşandığı yer neresi diye sorarsak başlarında gelir Kayseri. Bunu ben bizzat yaşayarak asrın felaketinde gördüm. Kayserili esnaflar gerçekten yağmur oldu deprem bölgesine yağdı. Kahramanmaraş’taydım, esnaflarımız o kadar çok yardım yolladılar, kendileri koştular. Aynı zamanda buradaki esnaflarımız da Kahramanmaraş’tan buraya gelenleri çaylarla, kahvelerle daha yollarda karşıladılar. Herkes seferber oldu” şeklinde konuştu.

“ESNAFLAR BİR MİLLETİN AYNASI”

Vali Çiçek, Kayseri’nin binlerce yıl daha hayırseverliği ile anılması temennisinde bulanarak, “Esnaflar bir milletin aynası. Bir şehre gittiğimizde esnaf size sıcak davranmışsa o şehirle ilgili farklı bir algı oluyor kafanızda. Aslında esnaflar şehri hem turizm noktasında hem diğer noktada esnaflar tanıtır. Esnaflar aynı zamanda güven, huzur demektir. Bu adetlerimizi kaybetmememiz lazım. İnşallah binlerce yıl daha Kayseri hep bu şekilde anılacak, hayırseverliği ile anılacak. Esnaflarının güzelliği ile anılacak” dedi.

“SİBER AHİ SEÇİLSİN”

Şehrin ekonomisine katkıda bulunan ve Kayseri’yi belirli bir noktaya taşıyan sanayicilere teşekkür eden AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu da “Dünya değişiyor. Biliyorsunuz bir de siber güvenliğimiz ve dijital güvenliğimiz var. Bu mecrada çok çalışkan, gayretli ve bir o kadar da genç insanımız var. Güzel işler yapıyorlar. Biz belki de Türkiye’de ilk defa olacak bir şeyi teklif ediyoruz. Bundan sonra yılın ahisi seçilirken, yılın siber ahisi de seçilsin istiyoruz. Çünkü bu işe hükümetimiz önem ve değer veriyor. Bunun gündeme gelmesi lazım. Özellikle siber ve dijital konularda güzel işler yapan kardeşlerimizin de ödüllendirilmesi ve gündeme taşınmasının faydalı olacağı kanaatiyle Türkiye’de ilk defa olmak şartıyla yılın siber ahisini teklif ediyoruz. Çünkü ahilik teşkilatı 1205 yılında Kayseri’den başlamış. Bundan sonrada siber ahide Kayseri’den başlar diye düşünüyoruz. Vali bey de sağ olsunlar destek verdiler. Seneye de böyle bir çalışma yapılması gerektiğini söylediler. Çünkü burada özellikle sayısını birçok insanın yüzbinlerce kez ifade ettiği dijital mecrada görünmeyen kahramanlarımız var. Çok çalışkan dünyada ses getiren siber aleminde çalışan başarılı mühendislerimiz var. Bugünden tezi yok siber ahinin seçilmesi elzem diye düşünüyoruz. “ diye konuştu.

VALİ ÇİÇEK ONAY VERDİ

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’te siber ahi seçme konusuyla ilgili olarak özel bir çalışma yapacaklarını ifade ederek, “Teklifi gerçekten önemsedim. Siber alemde başka bir dünya var. Çocuklarımızda oradan alışveriş yapıyorlar. Orası farklı bir dünya ve Kayseri’de de ticari bir pay var. Bence Türkiye’de ilk olabilir. Biz sanal alemdeki ticari satışlarda ahlaklı davrananlar içinden de bir ahi seçebiliriz. Kadın-erkek diye ayırmayalım. Ahi ahidir. Ama sanal alemle ilgili özel bir çalışma yapalım. Türkiye’de ilk olmuş olsun" şeklinde konuştu.

Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şeyhi Odakır da Ahi Evran ile eşi Fatma Bacı’nın da teşkilat kurarak önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini ifade etti.

Yılın Ahisi seçilen Yahyalılı traktör tamircisi Hüsamettin Öktem ise 1967’den beri birçok kalfa ve usta yetiştirdiğini söyleyerek, herkese teşekkür etti. Yılın Ahisi’ne plaket takdim eden Vali Gökmen Çiçek de Türkiye’de ilk olabilecek sanal âlemdeki ticari satışlarda ahlaklı, ürünleri zamanında gönderenler için de ahi seçilebileceğini söyledi. Konuşmaların ardından Ahilik ödüllerinin takdimi ve şed kuşanma töreni gösterisi gerçekleştirildi.