BAŞKAN HABERLERİ

E-TİCARETTE KAZANANAN KADINLAR PROJESİ’NİN AÇILIŞI ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Eylül 2023 - 08:56:50

Kayseri’de e-ticaretle ilgilenen kadınlara yönelik istihdama destek amaçlı ‘E-ticarette Kazanan Kadınlar’ eğitim programının açılışı, Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapıldı.


E-TİCARETTE KAZANANAN KADINLAR PROJESİ’NİN AÇILIŞI ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kayseri’de e-ticaretle ilgilenen kadınlara yönelik istihdama destek amaçlı ‘E-ticarette Kazanan Kadınlar’ eğitim programının açılışı, Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapıldı. Programda konuşan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Kadınlarımız hem iş gücü hem de kendi kurdukları girişimlerle e-ticaretin vazgeçilmez bir parçası. E-ticaret, kadın emeğinin başarıya ulaştığı yegane sektördür” dedi.

Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Kariyer Merkezi, KADEM, TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu, İdeasoft ve Tekno Gelişim ortaklığıyla, Kadın Kooperatifleri başta olmak üzere; ilimizdeki bütün e ticaret ile ilgilenen kadınlara yönelik istihdama destek amaçlı ücretsiz ‘E Ticarette Kazanan Kadınlar’ projesi hayata geçti.

4 gün, 4 oturumda 16 saat sürecek eğitim, 4 Eylül’de Kayseri Ticaret Odası M. Rifat Hisarcıkloğlu Konferans Salonu’nda başladı. 'E Ticarette Kazanan Kadınlar' Eğitim Programı Açılışı’na Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Vali Yardımcıları Adnan Türkdamar, Şemseddin Erkaya, Adnan Tezcan, Ömer Tekeş, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri ve kadın girişimciler ile kadın kooperatiflerinin üyeleri katıldı.

“E-TİCARET KADIN EMEĞİNİN BAŞARIYA ULAŞTIĞI YEGANE SEKTÖRDÜR”

Programın açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Gülsoy, ticaretin yepyeni bir yöne evrildiği günümüzde Kayseri’nin bu gelişmelerin gerisinde kalmaması, hatta bu yeniliklerin öncüsü ve uygulayıcısı olması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Dijital ticaretin artık işletmelerimiz ve üreticilerimiz için olmazsa olmaz hale geldiğinin aşikar olduğunu ifade eden Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Günümüz teknoloji çağında kadınlarımızda, elektronik ticaret alanında bir eğitimleri olmamasına rağmen bireysel sosyal medya hesaplarında, aslında hobi olarak görülen kendi el emeklerinden gelişen ürünlerin satışını yaparak farkında olmadan başarılı e-ticaret girişimcileri oluyorlar. Bir sonraki aşamada pazar yerlerinde hatta kendi online satış kanallarını oluşturarak hızlı bir yükselişe geçiyorlar. Eğitim düzeyleri ne olursa olsun özellikle üretebilen kadın girişimcilerimiz hızlı bir şekilde şirketleşip markalaştıkları takdirde ciddi gelirler elde edebilmektedirler. Ürün ve pazar dengesini organize edebilen her oyuncu sektörde varlık gösterebilmektedir. Dolayısıyla e-ticaret, kadın emeğinin başarıya ulaştığı yegane sektördür. Şu anda kadınlarımız hem iş gücü hem de kendi kurdukları girişimlerle e-ticaretin vazgeçilmez bir parçası. Öyle ki çoğu platform girişimci kadınların pazaryeri modeli ile milyonlarca müşteriyle buluşması için komisyon, bedelsiz reklam alanları ve avantajlı kargo fiyatları ile destekliyor, onlara özel eğitimler düzenleyerek sisteme dahil olmalarını sağlamaya çalışıyorlar. Bugünde burada Valimiz Sayın Gökmen Çiçek'in öncülüğünde birçok kurumun bir araya gelerek ilimizdeki bütün e-ticaret ile ilgilenen kadınlara yönelik istihdama destek amaçlı ücretsiz 'E Ticaretle Kazanan Kadınlar' projesi hayata geçiriliyor. Sertifikalı bu etkinlikte; E-ticaret ve E-ihracat konularında önemli bilgiler paylaşılacak. İşletme kazançlarını artıracak stratejiler ele alınacak ve en önemlisi iş birliklerine fırsat veren bir etkinlik olacak. Ben 'E Ticarette Kazanan Kadınlar' projesinin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Kadın Girişimcilerimize, kadın kooperatiflerimize ve şehrimizin ekonomisine katkı sağlamasını ümit ediyorum. Bizim kadınlarımız inanç, kararlılık ve gayretle e-ticarette de başarılı olacaklarına inanıyorum"

“TÜRKİYE’DE KAYSERİ DENİNCE AKLA TİCARET GELİR”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’de ticaretin önemine vurgu yaptı. Türkiye’de Kayseri denince Ticaretin akla geldiğini belirten Çiçek, “Aslında Kayseri deyince akla üretmek, ticaret ve başarı gelir. Bu başarının arkasında kadınların çok büyük rolü vardır. Dolayısıyla Kayseri'de kadınların el atmadığı bir şeyin başarılı olma şansı yok. Kadınlar bu şehir için öncü kişilerdir. Bizler de Kayseri'de hep beraber kadın kooperatifleri kurduk ve olanlarla da iş birliği yaptık. 22 tane kadın kooperatifini sadece 1 yıl gibi bir sürede kurduk. İnanın bunu ancak Kayserili kadınlar başarabilirdi. Sizlerle gurur duyuyoruz ama lütfen pes etmeyin. Yaptığınız iş kolay bir iş değil. 10-15 kişi bir araya geliyorsunuz ve iş yapıyorsunuz. İnsanın kardeşi ile bile anlaşması zorken, siz ortaklık kurup ticaret yapıyorsunuz. Allah yardımcınız olsun. Sizlere güveniyoruz, inşallah ailelerinizi, bizleri ve Kayseri'yi gururlandırırsınız" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kadın girişimciler için ücretsiz düzenlenen e-ticaret eğitiminde ‘E-ticaret nedir, E-ticaret türleri, Geçmişten Günümüze E-ticaret’ gibi konular yer verildi. Sertifikalı bu etkinlik, E-ticaret ve E-ihracat konularında önemli bilgilerin paylaşılacağı, işletmenin kazancını artıracak stratejilerin ele alınacağı ve önemli iş birliklerine fırsat verecek.