BAŞKAN HABERLERİ

İstiklal Marşımız 103 yaşında…

12 Mart 2024 - 07:45:49

GÜLSOY : İSTİKLAL MARŞIMIZ EN KIYMETLİ ORTAK DEĞERİMİZDİR


İstiklal Marşımız 103 yaşında…

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

KTO Başkanı Gülsoy mesajında “103 yıl önce bugün Büyük Millet Meclisi’nin yüksek bir heyecanla kabul ettiği İstiklal Marşımız, milletimizin hissiyat ve heyecanı ile bağımsız bir ülke ve hür bir milletin aydınlık geleceğinin müjdecisi olmuştur. İstiklal Marşı’mız; bu mukaddes toprakların nasıl vatan yapıldığını ve Türk milletinin azmini anlatan nadide bir eserdir, ezelden ebede kadar “Hakk’a tapan” milletimizin hür yaşayacağının ebedi destanıdır. ” dedi.

Özgürlük ve bağımsızlığın Türk Milleti’nin karakterinde olduğunu ve bu yüce milletin varlığını kainatın sonuna kadar tam bağımsız olarak sürdüreceğini belirten Gülsoy mesajında şu ifadelere yer verdi;

"İstiklal Marşımız; Ortak sesimiz, ortak vicdanımız, en kıymetli ortak değerimizdir. Korkma’, diye başlayan ve ‘Hakkıdır Hakk’a tapan Milletimin İstiklal’ diyerek son noktayı koyan Büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, tarihin her döneminde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden bağımsızlığına yönelik tehditlere karşı koyan Türk Milleti’nin, o günkü durumundan ziyade gelecekteki yani bugünkü durumunu ortaya koymuştur.

Türk Milleti hiçbir zaman korkmamış, vatanını cennet bilmiş, nice canlar uğruna kazanılan topraklarda ezan sesini hiçbir zaman dindirmemiştir. Karakterinde özgürlük ve bağımsızlık olan bu millet, varlığını sonsuza kadar tam bağımsız olarak sürdürecektir. Milletimizin yükselen sesi olan İstiklal Marşı’nda tüm insanımızın azmi, kararlılığı ve vatan sevgisi yer almaktadır. Milli Mücadele yıllarında yazılan Milli Marşımız, bu vatanın evlatlarının aynası olmuş, olmaya da devam edecektir.

“Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı!” mısraları ile kara parçasını vatan haline getiren ve onu korumak için savaşan kahraman Türk Halkının kanlarıyla sulanan topraklarımız bizim için çok değerlidir. Bugün hepimize düşen en büyük görev, atalarımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve bayrağımızı daha yükseklere taşımak, İstiklâl Marşımızı coşkuyla söyleyeceğimiz daha büyük başarılar kazanmak için gayret göstermektir.

Hak çizgisinden ayrılmadığımız, adalet terazisini bozmadığımız müddetçe, Türk milletinin karşısına çıkarılan her türlü oyunun bozulacağından, her türlü ihanet girişiminin muhataplarının suratına çarpılacağından eminiz. Bizlere bu güzel vatanı ve bu erdemli devleti hediye edenlerden aldığımız emanete halel getirmeden, daha da güzelleştirerek gelecek kuşaklara devretmek vazifemizi yerine getirmekte kararlıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Halkının bağımsızlık aşkını, yürekliliğini, özverisini, Hakk'a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirdiği “İstiklal Marşımızın” kabulünün 103. Yılını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!’ diyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. “