BAŞKAN HABERLERİ

KAYSERİ’DE SAVUNMA SANAYİ İSTİŞARE TOPLANTISI

27 Şubat 2024 - 13:32:11

GÜLSOY : “MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNDEKİ YATIRIMLARA ÖZ SERMAYEMİZLE HAZIRIZ”


KAYSERİ’DE SAVUNMA SANAYİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar ve Komisyon üyelerinin katılıyla Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) işbirliğinde “Kayseri’de Savunma Sanayi” konulu istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Akar, “ Bir savaş içindeyiz. Bunun şiddeti azalıyor, çoğalıyor, yayılıyor, daralıyor. Her zamankinden güçlü orduya ihtiyacımız var. TSK’nın temel ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelmemiz lazım. Bunu Savunma Sanayisi ile yapacağız. Bu bir beka meselesidir. “ dedi. KTO Başkanı Gülsoy’da 5. Nesil Savaş Uçağı, Milli Muharip uçağımız KAAN’ın uçak fren diskleri KİM Teknolojimiz tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir. Milli Savunma Sanayiinde Kayseri olarak daha fazla yer almak istiyoruz. Bu konuda desteklerinize ihtiyacımız var. Kamu, özel sektör ortaklığı ve devlet aklıyla milli savunma sanayiindeki yatırımlara öz sermayemizle hazırız.” ifadelerini kullandı.

Kayseri Sanayi Odası Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, Komisyon Üyeleri, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, il protokolü ve sanayiciler katıldı.

Toplantıda konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayisinin ve ekonomisinin dönüm noktasının Cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılında kurulan Kayseri Tayyare Fabrikası, Sümerbank Bez Fabrikası ve Ana tamir Fabrikası olduğuna dikkat çekti. Gülsoy, “Bu 3 yatırım Kayserimizin sanayisine ve ekonomisine katkı sağlamış, yön vermiş ve müthiş bir işgücü yetişmesine de vesile olmuştur. Bugünkü sanayici ve yatırımcılarımızın adreslerine baktığımız zaman kökeni de aynıdır. Dolayısıyla Kayseri ekonomi, sanayi, yatırım ve girişimcilik ruhunun temelinde 1926’da başlayan devlet destekli sanayileşmenin büyük payı vardır. Akabinde de ortaklık kültürü oluşmuş, farklı sektörlerde de yatırım yapılmıştır. Bugün üretim merkezi haline gelen Kayserimizde müteşebbislik ruhundan gelmektedir.” dedi.

Tüm dünyanın Türk Savunma Sanayiyi izlediğini belirten Gülsoy, “Dünyayı kıskandıran savunmamızla uluslararası boyutta da dikkat çekiyor. Bugün Allaha çok şükür ülkemiz, ihtiyacı olan silahların tamamını kendi imkanları ile üretir hale geldi. Bununla da yetinmeyerek dost ve kardeş ülkelerimize de ihraç ediyor. Geçen yıl 5,5 milyar dolar savunma ihracatı gerçekleştirildi. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülkeden birisi haline geldik. İnsansız hava araçları İHA, SİHA, Akıncı, en son KAAN’ımız çıktı. Uzaya ilk astronotumuzu gönderdik. Öte yandan KIZIL ELMA ile ANKA-3’ün hizmete girmesiyle savunma sanayiinde çığır açıldı. Gururluyuz, mutluyuz. Bütün bu projelere cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu irade sonucu hayat veren mühendislerimize ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı Akar ve Heyetinden Kayseri olarak devlet destekli yatırımlardan pay istediklerini ifade eden Gülsoy, “ Stratejik öneme sahip olan şehrimizin geçmişten gelen tecrübesi, girişimcisi ve özelliklede havacılık sanayiindeki tecrübesiyle de devlet destekli yatırımlarında Kayseri unutulmamalı. Kamu, özel sektör ortaklığı ve devlet aklıyla milli savunma sanayiindeki yatırımlara öz sermayemizle hazırız. Bakanım, sanayi odamızla da uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrimize ve ekonomimize daha fazla katkı vermek için projeler üretmeye çalışıyoruz. Stratejik öneme sahip olan tüm projelere de destek veriyoruz. Bildiğiniz gibi Ticaret Odamız, sanayi odamızın katılımı ve 10 sanayici arkadaşımızla tamamen milli duygularla rol bir model olmak için kendi öz sermayemizle yerli Türk mühendisliğiyle oluşan bir yatırımımız var. Kayseri İleri Malzemeler Sanayi ve Teknoloji A.Ş. adını verdiğimiz KİM Teknoloji. İnşallah bu modelin önümüzdeki yıllarda sayılarını artırma gayreti içerisindeyiz. 5. Nesil Savaş Uçağı, Milli Muharip uçağımız KAAN’ın uçak fren diskleri KİM Teknolojimiz tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir. Milli Savunma Sanayiinde Kayseri olarak daha fazla yer almak istiyoruz. Bu konuda desteklerinize ihtiyacımız var. Bu süreçte sizlerin de her kapınızı çaldığımızda, tıkandığımız noktada önümüzü açtınız. Desteklerinizi esirgemediniz. Vermiş olduğunuz desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bizler hem oda olarak hem de yatırımcılar olarak yerli ve milli projelerimizin destekçisiyiz" diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı Hulusi Akar, savunma sanayinin bir beka meselesi olduğunun altını çizerek; "Etrafımız ateş çemberi, bunun şakası yok. Ülke olarak silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını kendi kendimize karşılayabilecek bir hale gelmemiz lazım. Her zamankinden daha güçlü orduya ihtiyacımız var. Savunma sanayi meselesi bir sanayicinin yatırım yapıp kar etme serüveni değil bu bir beka meselesi. Onun için bizim bu günlerde yürüyerek değil koşarak çalışmamız lazım. Bu bizim milli ve manevi görevimiz. Sadece ticaret meselesi değil. Aksi halde gerçekten çok sıkıntıya düşeriz" dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da yerel yönetimler olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını vurgulayarak; "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayserimize stratejik bir şehir olarak bakış açısı ve ilk yatırımını uçakla ilgili hava ikmalimizde başlatmış olmasını anlamlı buluyorum. Umarım bu anlayış içerisinde bundan sonraki süreçte savunma sanayinde çok daha fazla yatırımlar yapılmasının da önemseneceğine inanıyorum. Bundan sonraki süreçte inşallah yol alma adına hep beraber birlikte neler yapabilirize kafa yormamız gerektiğine gayret göstermeliyiz. Yerel yöneticiler olarak üzerimize ne düşüyorsa gerekli destekleri sağlamak için her şeyi yapmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Gökmen Çiçek de; "Kayseri ile ilgili geldiğim günden beri hep söylediğim bir şey var. Kayseri enteresan bir şehir diyorum. Şöyle ki; Kayseri aslında baktığımızda limanı olmayan, şuan için ulaşım yollarının tam ortasında olan bir şehir değil, birçok da dezavantajı var. Bozkırın ortasında, içte bir şehir. Bu dezavantajlarına rağmen Kayseri, bugün 4 milyar dolar ihracat yapıyor. İthalatının iki katı ihracat yapıyor. Ormanı olmadığı halde mobilyada ihracat rekoru Kayseri’ye ait. Yine denizi olmadığı halde yavru balıkta Türkiye rekoru yine Kayseri’ye ait. Gerçekten Kayseri çok ciddi ürünler yetiştiriyor" şeklinde konuştu.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, savunma sanayisinde yerlilik ve millîlik oranının yüzde 80’lere çıkması, ihracatın ise 5 milyar doları aşması için verdikleri katkılardan dolayı Milli Savunma Komisyonu üyelerine teşekkür etti.

Bugüne kadar savunma sanayii ile iş yapmış toplam 65 firma olduğunu ifade eden Özkaya, şunları söyledi;

Bildiğiniz üzere savunma sanayii yatırım projeleri, gerek bilgi, teknoloji, gerekse sermaye olarak ağır yatırım alanlarıdır. İnsan kaynağımız ve müteşebbisimizin bolca bulunduğu Kayserimizde kamunun yol göstericiliğinde özel sektör ağırlıklı savunma sanayi modellerine önem vermeliyiz. Halihazırda Kayserimizde güzel gelişmeler olduğunu biliyoruz. Sayıları azda olsa savunma sanayiye üretim yapan firmalarımız var. Kayseri’deki Odalar olarak elimizden geleni yapmaya hazırız”

Toplantıda ayrıca KAYSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Erciyes OSB Başkanı Mehmet Sarıalp, Kayseri sanayisi hakkında kısa bir sunum yaptı.