BAŞKAN HABERLERİ

KAYSERİ MODEL FABRİKA 8. ÖĞREN-DÖNÜŞ LANSMANI KTO’DA YAPILDI

23 Şubat 2024 - 08:23:38

GÜLSOY : İSRAFI YOK EDEREK VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASI GEREKTİĞİNİ HEP VURGULUYORUZ


KAYSERİ MODEL FABRİKA 8. ÖĞREN-DÖNÜŞ LANSMANI KTO’DA YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğinde Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası ve Abdullah Gül Üniversitesi ortaklığında kurulan Kayseri Model Fabrika 8’nci Öğren Dönüş Projesi Lansman Toplantısı yapıldı.

Kayseri Ticaret Odası Rıfat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen lansman toplantısına Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, İl Müdürleri, Akademisyenler, öğrenciler ile iş insanları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda açılış konuşmasını yapan Kayseri Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Geçen 3 yılda 90 projeyi tamamladıklarını belirterek "Cumhuriyet'in 100. yılında 100 proje" hedeflerini aşarak 2023 itibarıyla 103 proje yaptıklarını, şu anda da 110'uncu öğren-dönüş projesini yürüttüklerini dile getirdi.

Şu ana kadar tamamlanan 90 projenin firmalarda üretim artışı sağladığını bildiren Büyüksimitci, şunları kaydetti:

"3 yıllık süre zarfında 85 kurumdan 1500'ün üzerinde katılımcıya eğitim verdik. Söz konusu projelerde makine ekipman verimliliğinde yüzde 40'lara varan iyileşme yaşandı. Biten proje sayısı 90 dedik ama hizmet sunulan kurum sayısı daha az oldu. Çünkü projeden memnun kalıp bizimle ikinci kez, üçüncü kez sözleşme imzalayan kurumlarımız bulunmaktadır. Bu hizmetler sadece Kayseri'de değil, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Çorum, Kırıkkale, Sivas, Samsun, İstanbul, Trabzon'da da sunuldu. Hemen her projemizde üniversite öğrencisi yetiştiriyoruz. Her projemizde ikişer stajyer görev alıyor. Şu ana kadar 180'nin üzerinde öğrencimiz KMF'den eğitim alırken bunlardan 110'un üzerinde arkadaşımız projelerde görev aldı. Bu gençlerden 80'e yakını daha okulu bitmeden görev aldığı kurumda istihdam edildi. Bu gençlerden bir kısmı şu an aramızda. Onlarla gurur duyuyoruz."

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da, ”Biz bu projeye inanıyoruz diye başladık. Bizim insanlarımız, sanayicilerimiz, üreticilerimiz gelenekçi bir yapıya sahip olsalar da; değişime, dönüşüme açık, inovasyona önem veren iş insanları. Onlarda buna inanır, bu proje de başarılı olur diye yola çıktık. Üretimde, kaynakların verimli kullanılması büyük önem kazandığını hep vurguladık. Üretimde tüm süreçlerde israfı yok ederek, verimliliğin artırılması gerektiğini de hep vurguluyoruz. Devir tasarruf devri. Bu noktada da Model Fabrikamızın hizmetlerini sunduğu yalın üretim, dijital dönüşüm unsurlarının hem imalatta verimliliği artırdığını hem de işletmelerimizin rekabetçiliğini artırdığını görüyoruz. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımız zaman, 2020 yılı Ocak Ayında kurduğumuz Kayseri Model Fabrikamız, ülkemizin en başarılı Model Fabrikalarından birisi oldu. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Bizler model fabrika ile kar etmeyi değil, işletmelerimize kar ettirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Yeni bir ekonomik düzen kurulduğunu bu düzende yer almalarının gerektiğini belirten Gülsoy, “Değişen ve dönüşen müthiş rekabetin yaşandığı acımasız dünyada yaşıyoruz. İkiz dönüşümü kaçırmamamız gerektiğini her fırsatta söylüyorum. Yeni bir ekonomik düzen kuruluyor. Bu ekonomik düzende de bizim yer almamız lazım. Bunun için de maliyetlerimizi düşürmek, kaliteli uygun fiyata ürün satabilmek önemli, bütün dünyayı bir taraftan rakip, bir taraftan da müşteri olarak görmemiz gerekiyor. Model Fabrikanın önemi burada ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise konuşmasında, “Model Fabrika ile ilgili neler yapılacağı ve neler yapıldığı konuları işleniyordu. Bir şeyi itiraf etmek istiyorum. Dinlediğimde birçok başarılı anlatılan projenin alanda karşılığının olmadığını daha önce görmüş birisi olarak, işin gerçeği biraz da şüpheyle yaklaşmıştım. Cümleleri biraz süslü bulmuştum. Üniversite, sanayi odası ve ticaret odası işbirliğinin kağıt üzerinde mi kaldığı, alanda bunun karşılığının ne olduğu noktasında endişelerim olmuştu. Şunu samimiyetle söylüyorum. Ben her hafta 2-3 fabrikayı mutlaka gezen bir vali olarak, alanda gittiğim birçok fabrikada, ‘valim biz oturduğumuz yerden hem kendi servetimizi hem de milli serveti israf ediyormuşuz’ diyen birçok firmayla karşılaştım. Model Fabrika’ya dua eden bu sayede hem tasarrufa gittiklerini hem karlarını arttığını hem de üretimlerini artırdıklarını söyleyen birçok firmayla karşılaştım. Model Fabrika, hız kesmeden Kayseri’yi dönüştürmeye devam edecek diye ümidimi tekrarlıyorum” dedi.

Kayseri Model Fabrika’nin bir başarı hikayesi olduğunu aktaran Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, “Bunu sadece biz söylemiyoruz. Ankara’da Bakanlık’ta kimlerle görüşsek, bize defalarca söylediler. Bu tabi ki hepimizi mutlu ediyor. Model Fabrika aslında uygulamalı bir eğitim kurumu. Yani üretim ortamının simülasyon şekilde imal edildiği ve orada eğitim süreciyle ilgili profesyonellere, yöneticilere, uygulayıcılara, mühendislere eğitimlerin verildiği bir kurum. Yeni bir fikir. Yalnızca Türkiye’ye değil, dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan bir fikir ama gerek Türkiye’de gerek dünyanın başka ülkelerinde şu anda Kayseri Model Fabrika’nın elde ettiği performansa ulaşabilen çok az model fabrika var” şeklinde konuştu.

Program sonunda projelerde yer alan ve istihdam edilen öğrencilere teşekkür belgesi verildi.